Hortensje należą do roślin, które niezwykle często zdobią nasze ogrody. Są one roślinami wieloletnimi, jednak aby co roku zachwycały burzą kwiatów, należy je regularnie przycinać. Cięcie hortensji nie jest zadaniem szczególnie trudnym, jednak warto zapoznać się z naszymi poradami, aby podczas przycinania hortensji przypadkowo jej nie uszkodzić. Doradzimy, jak i kiedy podcinać poszczególne gatunki hortensji, aby przez lata obficie kwitła i była prawdziwą ozdobą każdej rabaty. Interesuje Cię podcinanie hortensji? Ciekawi, jak ciąć hortensje ogrodowe? Zapraszamy do lektury!
Dlaczego trzeba przycinać hortensje?
Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle przycinać krzewy hortensji – powodów jest kilka i zależą od konkretnych odmian. Najogólniej jednak rzecz ujmując, cięcie hortensji pozwala na kontrolowanie wielkości i kształtu krzewu. Roślina pozostawiona sama sobie zacznie rozrastać się w dowolny sposób, co niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ogrodowej rabacie. Poza tym przycinanie ma znaczący wpływ na intensywność i obfitość kwitnienia, zbyt duża ilość pędów i liści nie sprzyja dużej ilości kwiatów. Usuwanie starych pędów przyspiesza wzrost nowych, na których pojawiać się będą kwiaty.
Wycinanie uszkodzonych części roślin chroni hortensję przed rozprzestrzenianiem się choroby i pozwala skupić się na wzroście zdrowych pędów i kwiatów. Cięcie hortensji ogrodowej odnawia roślinę, dzięki temu można będzie utrzymać ją w doskonałej kondycji przez wiele lat. Warto jednak pamiętać o tym, że różne odmiany hortensji mogą mieć różne wymagania także, jeżeli chodzi o ich przycinanie. Dobrze jest zapoznać się z konkretnymi wskazówkami dotyczącymi przycinania danej odmiany, upewniając się, że przeprowadza się to we właściwy sposób.
Kiedy przycinać hortensje?
Najogólniej rzecz ujmując, przycinanie hortensji najlepiej przeprowadzać na wiosnę, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, ale istnieją również pewne odmiany, które wymagają przycięcia jesienią. Wybierając przycinanie wczesną wiosną, należy zacząć jak najwcześniej, czyli zanim zaczną rozwijać się nowe pędy. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki hortensji kwitną na pędach z ubiegłego roku, dlatego usuwając stare pędy, można sprawić, że kwiaty się nie pojawią.
Usuwanie zdrewniałych lub uszkodzonych części rośliny zapewni jej odpowiedni kształt i kontrolę nad zbytnim rozrastaniem się. W zależności od tego, jaki to gatunek hortensji, można przycinać go do wysokości około 30 cm nad ziemią lub nawet nieco krócej. Zbyt późne przycinanie może zaburzyć kwitnienie, więc jeżeli nie zdążysz z pracami wczesną wiosną, lepiej zostaw je na jesień, usuwając ewentualnie jedynie ewidentnie martwe części krzewów.
Jak przyciąć różne gatunki hortensji?
Hortensje stanowią dość rozbudowaną kategorię, dlatego też uprawa, a zwłaszcza sposób przycinania, może się różnić u poszczególnych odmian. Warto o tym wiedzieć, aby nie uszkodzić przypadkowo rośliny znajdującej się w ogrodzie. Zastanawiając się jak przycinać hortensje, dobrze jest pamiętać, o tym, która roślina, do jakiej kategorii należy i dopasować do niej czas i zakres cięcia.
Jak przeprowadzić przycinanie hortensji bukietowej?
Hortensje bukietowe prezentują się pięknie nie tylko w ogrodzie, ale także w postaci bukietu ustawionego we wnętrzu. Często są one wykorzystywane jako element dekoracji podczas ślubów, chrzcin i innych uroczystości. Jednak, aby hortensja bukietowa mogła osiągnąć optymalny poziom kwitnienia, należy o nią odpowiednio zadbać. Jednym z elementów dbania o roślinę jest przycinanie hortensji. Najbezpieczniej jest przystąpić docięcia na przełomie marca i kwietnia, oczywiście jeżeli pogoda na to pozwala. Dobrze jest przyglądać się krzewom w ogrodzie, ponieważ wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być wykonane, zanim hortensje bukietowe wypuszczą pierwsze liście.
Pierwsze cięcie hortensji bukietowej wykonuje się w drugim sezonie po posadzeniu, należy przyciąć gałązki za 2-4 oczkiem. W kolejnych latach należy skracać pędy o ⅓ długości jeżeli chodzi o pędy młode, oraz o ⅔ długości w przypadku pędów starych. To sprawi, że hortensje będą gęste i będą zawiązywały dużo kwiatostanów.
Jak i kiedy przycinać hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa, jak nazwa wskazuje, jest dekoracją głównie ogrodowych rabatek. W związku z tym niezbyt dobrze znosi cięcie. Zamiast tego należy regularnie usuwać połamane gałązki oraz przekwitłe pąki kwiatowe hortensji ogrodowej – odcinając je nad ostatnim pąkiem liściowym. Można zostawić zaschnięte kwiatostany do usunięcia, będą one stanowiły naturalną ochronę rośliny zimą. Jeżeli więc chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami na ogrodowych rabatach, a nie masz czasu na ich przycinanie, hortensja ogrodowa będzie rozwiązaniem zdecydowanie lepszym niż odmiana bukietowa.
Hortensja krzewiasta – cięcie
Kolejną odmianą hortensji cieszącą się sporą popularnością, są hortensje krzewiaste. Kwiaty tej odmiany pojawiają się na pędach tegorocznych, dlatego w tym przypadku można pozwolić sobie na bardzo niskie cięcie. Najlepiej przeprowadzić je w marcu, można wtedy skrócić pędy do 20, a nawet 10 cm nad ziemią. Oczywiście należy wtedy usunąć także wszystkie uszkodzone gałązki i suche kwiatostany. Dzięki temu roślina będzie mogła wypuścić nowe silne pędy z dużymi kwiatostanami. Dobrze jest pamiętać, że hortensje krzewiaste dają odrosty korzeniowe, co sprawia, że z czasem rośliny zajmują coraz więcej miejsca. Chcąc zahamować ekspansję hortensji, należy sukcesywnie usuwać także te odrosty.
Cięcie hortensji drzewiastych
Hortensje drzewiaste charakteryzują się dość luźnym pokrojem i wzrostem dochodzącym do 1,5 metra, a ich okazałe kwiatostany osiągają nawet 25 cm średnicy, przez co stanowią naprawdę efektowną ozdobę ogrodu. Ten gatunek hortensji kwitnie na pędach wytworzonych w danym roku, dlatego podstawowe cięcia hortensji wykonuje się na wiosnę na przełomie marca i kwietnia. Polega ono na skróceniu wszystkich pędów, które wydały kwiaty w ubiegłym sezonie. Obcina się je nad 2-3 oczkiem i dodatkowo wycinając wszystkie pędy cienkie, słabe lub uszkodzone. To pozwoli uzyskać piękne kwiaty właśnie z pędów jednorocznych.
Podobne zasady, jeżeli chodzi o cięcie hortensji, należy stosować do pielęgnacji hortensji dębolistnej. Ta hortensja wyróżnia się głównie kształtem liści, do złudzenia przypominających liście dębu. Ten gatunek przycinamy także wiosną, można zrobić to dość nisko, ponieważ gatunki dębolistne kwitną na pędach tegorocznych.
Hortensja pnąca – czy należy ją przycinać?
Jeżeli chcesz zyskać naprawdę efektowną ozdobę zacienionej części ogrodu, a nie masz czasu na przycinanie hortensji, postaw na odmiany pnące. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowych, czy hortensji bukietowych, ta odmiana właściwie nie wymaga cięcia. Najlepiej prezentuje się bowiem w postaci splątanych pędów wspinających się na podpory lub budynki.
Jeżeli chcesz ciąć hortensję pnącą, zrób to na wiosnę, najlepiej w marcu. Usuń pędy przemarznięte, pędy zaschnięte czy przekwitłe kwiatostany. Wiosenne cięcie hortensji można ograniczyć do minimum, usuwając jedynie szpecące ją suche elementy rośliny.
Jak przycinać hortensje - najczęściej zadawanie pytania
Co to znaczy, że roślina kwitnie na pędach ubiegłorocznych?
To oznacza, że hortensje wypuszczają w jednym roku pędy, na których kwiaty pojawiają się dopiero w kolejnym sezonie. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jaki gatunek hortensji mamy w ogrodzie, aby nie wyciąć starych pędów, pozbawiając się w ten sposób kwiatów.
Czy hortensje można ciąć w lecie?
Przycinania rośliny nie należy przeprowadzać latem. Cięcie w okresie intensywnej wegetacji może zakończyć się uszkodzeniem. Można natomiast na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany czy uszkodzone pędy.