Hortensje - PIĘKNA PRZYGODA
Hortensje - PIĘKNA PRZYGODA

Dowiedz się jak i kiedy ciąć Hortensje - krótki poradnik

Aby zapewnić Hortensjom obfite kwitnienie, należy je koniecznie przyciąć. Z tego krótkiego wpisu, dowiesz się jak i kiedy to zrobić. Zapraszam do lektury!

Jakie Hortensje przycinamy?

Pierwsza zasada...nie wszystkie Hortensje należy przycinać. 

Przede wszystkim nie przycinamy Hortensji pnącej i ogrodowej. 

Kiedy nalezy przycinać hortensje? 

Hortensje ogrodowe, bukietowe, drzewiaste wymagają przycinania i tu sprawa jest jasna – wszystkie krzewy z tej rodziny przycinaj wczesną wiosną, od połowy marca do połowy kwietnia. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy przymrozki nie są już dotkliwe. 
 
Przycinanie Hortensji na zimę w naszym polskim klimacie, nie jest konieczne. 

Jak przycinać hortensje?

Przede wszystkim musisz określić i wiedzieć czy dana Hortensja kwitnie na pędach jednorocznych, czy ubiegłorocznych. Poniżej jak tniemy poszczególne rodzaje: 

Hortensja bukietowa:

Kwitnie ona na pędach tegorocznych. Wczesną wiosną przycinamy ją krótko, nawet o 2/3 długości każdego pędu. Takie cięcie pobudzi roślinę do wydania nowych pędów oraz zawiązania licznych pąków kwiatowych. Na bieżąco usuwaj też chore i obumarłe pędy z tej Hortensji.

Hortensja ogrodowa:

Kwitnie ona na pędach ubiegłorocznych, dlatego jej cięcie nie jest zalecane. Tutaj można co najwyżej o usunąć uschnięte gałązki oraz przekwitłe kwiatostany – tuż pod nasadą tak, by nie uszkodzić nowych pąków. Zabieg ten z powodzeniem przeprowadź wczesną wiosną.

Hortensja drzewiasta:

Wymaga ona solidnego cięcia przeprowadzonego wiosną. Dzielimy ją na młodsze i starsze okazy. Młodsze przycina się nieco słabiej – w ich przypadku wystarczy skrócenie pędów o ½ ich długości. Dojrzałe nalezy ciąć tnij zdecydowanie, pozostawiając pędy na wysokości ok. 15 do 20 cm.

Hortensja na pniu: 

W przypadku tych Hortensji przycinanie zależy od tego, jaka odmiana krzewu została zaszczepiona na pniu - wskazówki podane wyżej tego artykułu. 

Dorota:-)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl