Jak przycinać hortensje?
Hortensje - PIĘKNA PRZYGODA

Aby zapewnić hortensjom obfite kwitnienie, należy je koniecznie przyciąć. Z tego krótkiego wpisu, dowiesz się jak i kiedy to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Jakich hortensji NIE przycinamy?

Pamiętaj, że nie każda hortensja potrzebuje przycinania. W przypadku hortensji pnącej ten zabieg nie jest potrzebny, jeśli chcesz zapobiec nadmiernemu rozrośnięciu się rośliny najlepiej przyciąć ją zaraz po kwitnieniu. 

Hortensji ogrodowej również nie przycinamy, usuwamy jedynie przekwitnięte kwiatostany.

Kiedy należy przycinać hortensje? 

Przycinania wymagają hortensje bukietowe oraz drzewiaste. Te rośliny najlepiej przycinaj wczesną wiosną - od połowy marca do połowy kwietnia. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy przymrozki nie są już dotkliwe, ale roślina nie weszła jeszcze w stan wegetacji.
 
Przycinanie hortensji na zimę, w naszym polskim klimacie, nie jest konieczne. 

Jak przycinać hortensje?

Sposób w jaki przycinamy poszczególne hortensje zależy od tego czy dana roślina kwitnie na pędach jednorocznych, czy ubiegłorocznych. Poniżej znajdziesz informacje jak tniemy poszczególne rodzaje: 

Hortensja bukietowa:

Kwitnie ona na pędach tegorocznych. Wczesną wiosną przycinamy ją krótko, nawet o 2/3 długości każdego pędu. Takie cięcie pobudzi roślinę do wydania nowych pędów oraz zawiązania licznych pąków kwiatowych. Na bieżąco usuwaj z niej też chore i obumarłe pędy.

Hortensja drzewiasta:

Wymaga ona solidnego cięcia przeprowadzonego wiosną. Dzielimy ją na młodsze i starsze okazy. Młodsze przycina się nieco słabiej – w ich przypadku wystarczy skrócenie pędów o ½ ich długości. Dojrzałe należy ciąć zdecydowanie, pozostawiając pędy na wysokości ok. 15 do 20 cm od ziemi.

Hortensja ogrodowa:

Kwitnie ona na pędach ubiegłorocznych, w jej przypadku zalecane jest  delikatne usunięcie uschniętych gałązek oraz przekwitłych kwiatostanów – tuż pod nasadą tak, by nie uszkodzić nowych pąków. Zabieg ten z powodzeniem przeprowadzisz wczesną wiosną.

Hortensja na pniu: 

Hortensja na pniu nie jest kolejną odmianą, a wersją szczepioną hortensji dlatego ich przycinanie zależy od tego, jaka odmiana krzewu została zaszczepiona na pniu - kieruj się zatem wskazówkami powyżej.

Pozdrawiamy,

Zespół Hortensje.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl