Byliny wieloletnie: Sekret Ogrodu, który Kwitnie długi czas!

Byliny wieloletnie: Sekret Ogrodu, który Kwitnie długi czas!

Kiedy kwitną byliny ogrodowe? 

Jeśli chcesz, aby Twój ogród mienił się wielobarwnymi kwiatami przez wiele miesięcy, doskonałym pomysłem będzie sadzenie bylin. Odpowiednio dobrane gatunki rosnące w ogrodzie mogą kwitnąć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, na grządkach pojawiają się pierwsze tulipany, żonkile szafirki, a oprócz nich oczywiście pierwiosnki oraz coraz częściej także zawilec japoński. Na przełomie wiosny i lata zaczynają kwitnąć wielobarwne irysy. 

Lato funduje nam prawdziwy festiwal kolorów i zapachów, to właśnie latem kwitnie większość krzewów i bylin. Pojawiają się zachwycające zapachem goździki skalne, lawenda, floksy, jeżówki oraz wczesne astry i uwodzące zapachem purpurowe piwonie. Jesienią, gdy większość roślin traci liście i w ogrodach zaczyna robić się pusto, rabaty mogą wciąż zachwycać wielobarwnymi kwiatami. Istnieje bowiem duża grupa roślin kwitnących właśnie na jesieni. Najpopularniejsze byliny jesienne to: rudbekie, dzielżany, krwawniki oraz chryzantemy i astry.

Pielęgnacja bylin w ogrodzie

Zanim zaczniesz sadzić byliny, zastanów się nad ich wymaganiami co do gleby, ilości słońca i wilgoci. Każda z roślin ma swoje indywidualne potrzeby, które musisz uwzględnić także podczas sadzenia bylin. Aby ułatwić sobie zadanie, warto wybierać byliny tak, aby tworzyć grupy roślin o podobnych upodobaniach. Na przykład rośliny skalne są grupą roślin, które potrzebują suchej gleby i nie wymagają częstego podlewania. Wysoka wilgotność podłoża mogłaby im wręcz zaszkodzić. 

W przypadku większości bylin najlepiej sprawdzają się stanowiska słoneczne, aczkolwiek są także rośliny odpowiednie do posadzenia w półcieniu. Jeśli chodzi o strukturę gleby, rośliny wieloletnie takie jak byliny kwitnące, potrzebują ziemi dobrze przepuszczalnej i bogatej w składniki odżywczej. Byliny ogrodowe wieloletnie dobrze znoszą okresowe przesuszenie, ale w przypadku świeżo posadzonych bylin należy zadbać o ich odpowiednie podlewanie.

Łączymy różne gatunki bylin 

Gdy zdecydujesz się sadzić byliny, postaraj się zrobić to w taki sposób, aby okres kwitnienia jednych kończył się w momencie, gdy zaczynają rozwijać się pąki następnych. Takie sadzenie bylin sprawi, że rabaty Twojego ogrodu będą mieniły się wielobarwnymi kwiatami przez wiele miesięcy. Komponowanie różnych gatunków bylin pozwoli stworzyć niepowtarzalne aranżacje od nieco surowych ogrodów skalnych aż po kwietne aleje czy kolorowe wyspy. 

Byliny do ogrodu sprawdzają się doskonale jako solitery, jako rośliny rabatowe tworzące kolorowe grupy kwiatów, a także jako oryginalne obwódki wokół oczka wodnego. Byliny świetnie komponują się z ozdobnymi trawami i kwitnącymi drzewami. Można sadzić je bezpośrednio w ziemi lub pojemnikach. Ta druga wersja sprawdzi się doskonale także na balkonach i tarasach. Szczególnie oryginalnie prezentują się lilie drzewiaste i dalie.

Czy warto sadzić byliny?

Tak, bo to nie tylko gwarancja pięknego ogrodu, ale także całkiem spora oszczędność czasu. Byliny sadzimy raz na wiele lat i co sezon cieszymy się ich urokiem. Większość bylin nie wymaga jakieś szczególnej pielęgnacji, wystarczy regularna kontrola wilgotności gleby i usuwanie przekwitniętych pąków czy więdnących liści. Niektóre byliny można samodzielnie rozmnażać, dzieląc kępy, co pozwala tworzyć nowe grupy roślin. W naszej ofercie możesz znaleźć gatunki bylin odpowiednie do każdego ogrodu, a ich wybór sprawia, że Twój ogród będzie zachwycał kolorem i niepowtarzalnym charakterem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl