Uprawa hortensji ogrodowej – najważniejsze informacje

Uprawa hortensji ogrodowej – najważniejsze informacje

Hortensja ogrodowa to elegancka roślina, która coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Jej uprawa nie wymaga jakichś szczególnych umiejętności, jednak warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami, aby móc cieszyć się mnogością pąków kwiatowych przez wiele tygodni. Nasz artykuł stanowi krótkie kompendium mające na celu przedstawienie najważniejszych informacji dzięki, którym pielęgnacja hortensji w ogrodzie nie będzie miała dla Ciebie tajemnic.

Hortensja ogrodowa – kiedy sadzić i na jakim stanowisku

Hydrangea paniculata, bo tak brzmi łacińska nazwa najczęściej uprawianej w Polsce hortensji bukietowej, to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Jednak zanim rozpoczniesz przygodę z hortensją ogrodową, zastanów się nad miejscem, w którym będzie rosła. Hortensje najlepiej rosną w jasnym, ale nie mocno nasłonecznionym miejscu, preferują stanowiska półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru. Niektórzy twierdzą, że słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu hortensji, jednak bezpośrednie działanie słońca na pąki kwiatów sprawia, że będą one bledsze.

Gleba przeznaczona dla hortensji powinna być żyzna, próchnicza i dobrze przepuszczalna. Hortensje nie tolerują gleb podmokłych, dlatego trzeba zadbać o dobry drenaż. Sadzenie hortensji powinno odbyć się po wiosennych przymrozkach lub jesienią. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego rozstawu między krzewami, który powinien wynosić co najmniej półtora metra. Trzeba pamiętać, że zasadzone wiosną rośliny kwitną latem następnego roku, ponieważ pąki pojawiają się na pędach zeszłorocznych.

Pamiętaj o odpowiedniej glebie dla hortensji

Zanim posadzimy hortensje w swoim ogrodzie, warto zbadać odczyn gleby, który powinien być kwaśny i wynosić od 4,5 do 5,5 pH. Hortensje ogrodowe należą do roślin kwasolubnych, w związku z tym zbyt zasadowy odczyn gleby może sprawić, że liście staną się jasnozielone lub żółte. Aby temu zapobiec, należy dodać kwaśny torf organiczny. Te spore wymagania glebowe hortensja wynagradza wielokrotnie poprzez swoje bujne kwitnienie i bujne ulistnienie, dzięki czemu krzew staje się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.

Jako ciekawostkę warto tu nadmienić, że manipulując poziomem kwasowości gleby, można zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej. W ten sposób możemy cieszyć się dwoma różnymi odcieniami kwiatów na tym samym krzewie. Kolor kwiatów hortensji ogrodowej na początku sezonu może być zupełnie inny niż na jego końcu.

Jak przycinać hortensje ogrodowe?

Kwiaty hortensji ogrodowej to prawdziwa ozdoba każdej rabaty, jednak aby uzyskać jak najpiękniejsze pąki kwiatowe, należy zadbać nie tylko o odpowiednie nawożenie gleby, ale także o przycinanie krzewów. Zaschnięte kwiatostany powinny być usuwane na bieżąco, dzięki temu rośliny szybciej zawiązują pąki. Cięcie hortensji ogrodowej jest bardzo ważne dla kształtowania jej formy i pobudzenia kwitnienia. Wczesną wiosną należy usunąć przekwitłe kwiatostany i przyciąć starsze pędy, takie działanie sprzyja rozwojowi nowych zdrowych gałęzi - jest to szczególnie istotne w przypadku tych odmian hortensji ogrodowych, które kwitną na pędach tegorocznych 

Pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensje należą do kwiatów, które nie wymagają szczególnie pieczołowitej pielęgnacji, a kwitną właściwie przez całe lato. Należy zadbać o to, aby rosły na odpowiednim dla siebie stanowisku i nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Krzewy posadzone na piaszczystej glebie będą wymagały częstszego podlewania, dodatkowo, aby zapobiec zbyt szybkiemu parowaniu wody, można przykryć ziemię i drobną korą.

W przypadku gleby ubogiej w substancje odżywcze, warto dodatkowo nawozić hortensję ogrodową. Najwygodniejszym rozwiązaniem są nawozy płynne, którymi podlewa się hortensje co jakiś czas.

Dlaczego warto sadzić hortensje?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta - hortensja ogrodowa to naprawdę dekoracyjne kwiaty, koronkowe czepki, złożone z drobnych kwiatów płodnych i bardziej okazałych kwiatów płonnych w intensywnych kolorach staną się bez wątpienia ozdobą każdego ogrodu. Może to być zarówno pojedyncza roślina prezentująca się pięknie na tle trawnika, jak i kilka krzewów stanowiących jednorodną kompozycję przyciągającą wzrok swymi pąkami kwiatowymi.

Także liście hortensji ogrodowej mogą stanowić ozdobę rabaty, prezentują się świetnie na przykład na tle krzewów iglastych o ciemniejszych igłach. Hortensja ogrodowa kwitnie długo i intensywnie, a wielość gatunków hortensji sprawia, że z pewnością każdemu uda znaleźć się rośliny, których uprawa w sprawi wiele radości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl